Jak walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry?

Upływający czas zostawia ślady na skórze. Gdy skończymy 25 lat, lustro może wydawać się mówić “starzejesz się”. Jakie są pierwsze widoczne oznaki tego procesu i jak sobie z nimi radzić?

Niektóre z przyczyn starzenia się skóry są nieuniknione, ale z wieloma z nich można do pewnego stopnia walczyć. Już po dwudziestym piątym roku życia zaczyna spadać poziom kolagenu i elastyny w skórze właściwej. Struktura skóry zostaje zaburzona. Obserwujemy powolny spadek jej jędrności i gęstości. Na twarzy zaczynają się pojawiać drobne linie (szczególnie w miejscach mimicznych), które z biegiem czasu pogłębiają się, tworząc głębokie zmarszczki i bruzdy. Wraz z wiekiem spada produkcja substancji lipidowych i kwasu hialuronowego w skórze. Obniża się ponadto przepływ krwi w skórze - nie jest ona dobrze dotleniona i odżywiona. Konsekwencją tych procesów jest suchość, wiotkość, wrażliwość skóry oraz utrata jej młodzieńczego blasku. Z biegiem czasu pojawiają się tez zmiany pigmentacyjne w skórze - tzw. plamy starcze - będące efektem nadprodukcji i gromadzenia się melaniny w komórkach barwnikowych - melanocytach. Biologiczny proces starzenia się skóry przyspieszają ponadto: promieniowanie UV, wolne rodniki, dym papierosowy, stres, niewłaściwa dieta. Bardzo ważna w minimalizowaniu objawów starzenia jest odpowiednia pielęgnacja. Jakie kroki są w niej najistotniejsze?

1. Oczyszczanie 

Przez cały dzień na skórze gromadzą się liczne zanieczyszczenia. Dokładny demakijaż i staranne oczyszczenie skóry pomagają uniknąć przechodzenia resztek makijażu, brudu i potu wgłąb naskórka i uszkadzania go od wewnątrz.

2. Regularne złuszczanie 

Usuwanie martwego naskórka, które zmniejsza widoczność zmarszczek i wygładza skórę to obowiązkowy element dbania o cerę. Można go wykonywać w domu bądź w salonie. W klinikach medycyny estetycznej dostępne są zarówno peelingi kosmetyczne np. przy wykorzystaniu bioceutyków, jak i laserowe - jeszcze bardziej precyzyjne i skuteczne. - Dobry efekt przynosi też regularna mikrodermabrazja, np. diamentowa - to rodzaj intensywnego peelingu, który mechanicznie złuszcza skórę, a jego efekty są widoczne od razu po zabiegu - mówi mgr kosmetolog Agnieszka Ziobrowska z krakowskiej Kliniki VESUNA.

3. Odżywianie i nawilżanie 

Od 25. urodzin, wybierane przez nas kosmetyki powinny mieć w sobie składniki przeciwzmarszczkowe, które regenerują naskórek i walczą ze zmniejszaniem się ilości kolagenu w tkankach. Zwłaszcza skóra wokół oczu powinna być dobrze nawilżona. W kosmetykach zapobiegających starzeniu się skóry warto szukać witaminy C, witaminy E, koenzymu Q10 oraz retinolu. Wygładzić i ujędrnić skórę można też przez liftingi. Ekspert z Kliniki VESUNA tłumaczy, że są one wykonywane również bezoperacyjnie np. przy wykorzystaniu ultradźwięków i radiofrekwencji. - Innym skutecznym sposobem walki ze starzejącą się skórą są zabiegi laserowe. Poprzez wywołanie stanu zapalnego w skórze powodują wzrost produkcji i przebudowę kolagenu. Skutkiem tego jest spowolnienie procesu starzenia się skóry - dodaje.

4. Ochrona przed słońcem

Słońce nie jest przyjacielem skóry starzejącej się i dojrzałej. Podkreśla zmarszczki, odwadnia, wysusza i przyczynia się do powstawania przebarwień. Do opalania konieczne są zatem kremy z wysokim faktorem SPF - 30 i 50.


dostarczył infoWire.pl